Olšany už mají novou sportovní halu. Podívejte se dovnitř

Sny přetavené ve skutečnost. Nadstandardně vybavený sokolský areál v Olšanech u Prostějova získal další přidanou hodnotu. Je jí moderní sportovní hala s povrchem a rozměry, které umožní provozování prakticky všech halových sportů na té nejvyšší úrovni.

Fajnšmekři do sportu budou mít brzy další místo k tomu, aby se mohli věnovat svým koníčkům. Obec Olšany u Prostějova totiž informovala, že stavba místní haly je před kolaudací. Sportoviště vyrůstající v areálu Sokola v severní části obce bylo v péči dělníků od loňska. Nyní je už ale hala téměř připravená a čeká na své první návštěvníky. Její otevření logicky ovlivní také situace spojená s pandemií Covid-19.

Fotbal, futsal, házená, florbal, basketbal, tenis, nohejbal, volejbal, badminton či gymnastika. To jsou všechno sporty, které již zanedlouho budou moci nejen sokolové z Olšan provozovat v moderní hale. Ta vyrostla na okraji obce ve směru na Lutín.

Kryté hřiště o rozměrech alespoň volejbalového hřiště chybělo dlouhá léta v Olšanech u Prostějova. Nenabízela ho ani tělocvična zdejší školy, ani místní sokolovna. To se vedení obce rozhodlo změnit a pustilo se do plánování nové sportovní haly. Se stavbou začali loni v létě, nyní je již téměř dokončená. Nová hala se stala součástí sportovního areálu společně se sokolovnou, travnatým fotbalovým hřištěm a venkovním hřištěm s umělým povrchem.

Zájemcům nabídne hřiště o ploše, která bude splňovat kritéria pro mezinárodní házenou, ale i další sporty k soutěžním utkáním a turnajům. „Budova má rozměry třicet krát padesát metrů a velké hřiště pětadvacet krát čtyřiačtyřicet metrů,“ prozradil Milan Elfmark, starosta Olšan u Prostějova. „Nyní řešíme halu papírově a zároveň instalujeme sportovní vybavení. Do konce června bychom chtěli stavbu zkolaudovat, otevírat se bude v září,“ potvrdil olšanský starosta, podle něhož by v hale měly najít azyl zejména úspěšné olšanské gymnastky, ale i další místní sportovní oddíly. K nim se pak připojí například mladí házenkáři z Olomouce či florbalisté ze sousedního Lutína.

Dle původních předpokladů měla stavba přijít minimálně na 36,5 milionů korun. „Asi to bude o něco víc, oproti původním plánům jsme ještě přišli s některými dalšími nápady, jako je třeba malá tribuna,“ upřesnil Elfmark s tím, že většinu nákladů by měla pokrýt dotace z Ministerstva školství ve výši 21 milionů korun, obec na halu počítala s částkou 10 milionů korun a zbylými 5 miliony přispěl Olomoucký kraj.

V regionu jsou sportovcům k dispozici pouze dvě další sportovní haly s plochou odpovídající mezinárodním rozměrům pro házenou. Konkrétně se jedná o sportoviště v Němčicích nad Hanou a Kostelci na Hané. Další už měla začít oficiálně fungovat ve Vrbátkách, její slavnostní otevření plánované na 14. března však kvůli koronaviru muselo být zrušeno. „Úbytku zájemců o nájem se nebojíme, některé jsme museli i odmítat,“ poznamenal Roman Samko, správce vrbátecké haly, do které pravidelně dojíždí i řada sportovců z Prostějova.

Jak se navíc ukazuje, ani Olšany u Prostějova o zájemce mít nebudou nouzi. „Ano, víme o už konkrétních spolcích a klubech, co projevili zájem,“ informoval Milan Elfmark.